Rozdelenie kobercov podľa techniky a technológie výroby

TKANÉ KOBERCE

  • tkané jednoduchou väzbovou technikou (jutové, sisalové, kokosové)
  • tkané prútovou technikou (buklé, frizé, velúr)
  • dvojplyšové
  • ženilkové
  • gripperaxminsterské

RUČNE VIAZANÉ KOBERCE

VŠÍVANÉ KOBERCE

  • ťahané
  • všívané

CHEMICKY SPÁJANÉ KOBERCE

  • jednoduché
  • velúrové
  • vločkové
  • lepené
  • preplietané koberce
  • pletené koberce
  • vpichované koberce

Podrobnejší popis

  • TKANÉ KOBERCE – tkané jednoduchou väzbovou technikou (jutové, sisalové, kokosové) sa vyrábajú na tkáčskych stavoch jednoduchou väzbovou technikou.

Jutové koberce
Sú to najlacnejšie typy kobercov, určené predovšetkým na pokrytie silne zaťažených podláh na chodbách a v predsieňach. Nakoľko na betóne a v menej vykurovaných miestnostiach sa menej vysušujú a tým si zachovávajú väčšiu vláčnosť a poddajnosť ako v suchom prostredí. Odporúča sa ich občas navlhčiť. Vyrábajú sa ako obojstranné. Hrubé tkanie spôsobuje prepadávanie prachu – dobrá údržba a trvanlivosť.

Sisalové koberce
Vyrábajú sa ako obojstranné s veľmi hrubou povrchovou štruktúrou. Sú to tiež veľmi odolné koberce, avšak lepšie odolávajú zmenám vlhkosti ako jutové. Preto sa uplatňujú v kúpelniach, kuchyniach a na chodbách.

Kokosové koberce
Vyznačujú sa obojstranne veľmi hrubou štruktúrou. Vyrábajú sa ako behúne alebo štvorce obvykle jednofarebné. Kokosové koberce sú veľmi trvanlivé, dobre sa udržiavajú a nezadržiavajú nečistoty. Využívajú sa všade tam, kde sa zdržiava veľa ľudí (vstupné haly, prostriedky hromadnej dopravy). Ďalšou výhodou je, že prijímajú vlhkosť len nepatrne a používajú sa všade tam, kde sa ostatné koberce znehodnocujú. Napr. v kúpeľniach, plavárňach a pod.
Nevýhoda: neohybnosť a veľká hmotnosť. Nie sú vhodné na schodiská, pretože sa rýchlo lámu.

  • KOBERCE TKANÉ PRÚTOVOU TECHNIKOU (buklé, frizé, velúr)

Na tkanie sa používa prútový tkáčsky stav so špeciálnym automatickým zariadením na zatkávanie a vyťahovanie prútov. Prúty môžu byť hladké alebo s nožom. Hladké prúty vytvárajú na lícnej strane textílie slučky (vyťahovaný vlas), prúty s nožom vlas (zrezaný vlas).

Koberce typu BUKLÉ
Sú to jednolícne koberce, kde sa lícna strana vytvára slučkami vlasovej osnovy a tým sa dosiahne zrnitá povrchová štruktúra. Vyrábajú sa z mykaných priadzí hrubších vĺn a srstí a teraz už aj z polyamidových vlákien, prípadne ich zmesou.
Buklé koberce môžu byť jednofarebné alebo melírované. Hlavným vzorovacím prvkom je štrukturálny povrch do pásov alebo do geometrických vzorov. Vyrábajú sa ako behúne, štvorce, obdĺžniky… Sú trvanlivé, majú veľmi dobrú tepelnú i zvukovú izoláciu, pomerne nízku hmotnosť a ľahko sa udržiavajú. Používajú sa do obytných priestorov a aj do menej zaťažených kancelárií.

Koberce typu VELÚR
Sú hladké jednolícne koberce s rezaným vlasom vytvárajúce jemný alebo zrnitý jednofarebný povrch na prútových tkáčskych stavoch. Výška vlasu sa pohybuje od 3 do 8 mm, podľa výšky prúta. Pri konečnej úprave sa koberce pristrihujú.

  • DVOJPLYŠOVÉ KOBERCE

Dvojplyšová technika tkania spočíva v tom, že sa tkajú dva koberce súčastne nad sebou lícom k sebe. Spojené sú vzorovými vlasovými osnovnými priadzami, ktoré sa priamo na tkáčskych strojoch v strede zrezávajú nožom.
Výhodou tejto technológie je úspora materiálu, možnosť nastavenia výšky vlasu koberca. Vzorku je vidieť na rube a tým, sa podobajú na ručne tkané koberce. Klasické dvojplyšové koberce sa vyrábajú ako štvor – šesťradové, t.j. so štyrmi až šiestimi jednofarebnými osnovnými priadzami. Materiál používaný na výrobu tohto typu kobercov je vlna, ako aj PP heatset. Polypropylén tepelným spracovaním stráca svoj charakteristický umelý lesk a zároveň veľmi imituje vzhľad vlny.
Tieto koberce sa vyznačujú vysokou hustotou vlasu, jemnosťou a hodvábnym leskom. Určenie týchto kobercov je do bytových priestorov.

  • RUČNE VIAZANÉ KOBERCE

Sú to jednostranne viazané koberce s vlasovým povrchom. Vyrábajú sa tak, že sa na osnovné priadze naväzujú uzlíky z vlnenej česanej alebo mykanej priadze, ktorej konce tvoria vlas. Priadze môžu byť viazané dvojakým spôsobom:

  • perzkým
  • tureckým

Ručne viazané koberce sa vyznačujú vysokou hustotou vlasu, ktorá závisí na počte uzlov na m2. Počet uzlov sa pohybuje od 16 000 až do 80 000 na m2. V Oriente sa tkajú koberce s hustotou až 600 000 uzlov na m2.

  • VŠÍVANÉ KOBERCE

Všívané koberce sa vyrábajú tak, že sa ihlami všívajú so vopred zhotovenej základovej textílie. Na lícnej strane textílie nite vytvárajú slučky, prípadne rezaný vlas. Rubová strana s a potom natrie latexom, aby volne napichané vzorové hrčky boli v základnom materiály dobre zakotvené. Na získanie dostatočnej stability rozmerov a bezchybnej priliehavosti koberca sa nalepí druhá rubová vrstva vo forme juty, polyesterovej tkaniny, alebo polypropylénového rúna. Ďalším druhom je penový rub, ktorý zvyšuje tepelnú izoláciu a zmäkčuje nášľap.

Vlastná výroba všívaných kobercov prebieha tak, že napnutá podlahová textília sa vedie k prešívaciemu zariadeniu, kde sú v ihlovom ráme uložené ihly s navlečenými vzorovými priadzami. Ihlový systém prepichuje tlakom ihly cez nosnú tkaninu. Vzorové priadze sú zachytávané na opačnej strane háčkom ihly, takže pri spätnom pohybe vytvára slučku. Stroje na výrobu kobercov s rezaným vlasom majú pri každom háčku nôž, ktorým slučky prerežú (CAT-LOOP).

Riadením prívodu vzorových priadzí sa dosahujú ďalšie vzorové efekty vo forme rôzne vysokých slučiek a tým aj veľkoplošné vzorovanie (SCROLL).

  • VPICHOVANÉ KOBERCE

Princíp výroby vpichovaných kobercov je vo vzájomnom preplietaní vláknového rúna vláknami. Vyrábajú sa na špeciálnych ihlových strojoch. Ihly sú upravené špeciálnymi malými výstupkami, pomocou ktorých sú pri vpichovaní ihiel zachytávané jednotlivé vlákna a sú zasúvané a preplietané navzájom. Na spevnenie takto zapletených vlákien sa na rubovú stranu nanesie spevňovacia latexová vrstva.

Na zlepšenie mechanických vlastností a únosnosti koberca sa na rubovú stranu lepí ďalšia vrstva RESINA.
Veľkou výhodou týchto kobercov je ich záťažovosť, veľmi dobrá využiteľnosť pri kladení kobercov do miestností, nakoľko sa pri zrezávaní NEPÁRAJÚ a pri spájaní majú veľmi dobré krycie vlastnosti. Ich hlavné použitie je v kanceláriách.

  • Materiály používané na výrobu všívaných kobercov

Polyamidové vlákna – ktoré sa dodatočne farbia alebo potláčajú. PA vlákna sú buď vo forme káblika alebo striže.
Akrylové vlákna – ktoré sa oblúčkovitosťou podobajú vlne a majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti.
Polypropylénové vlákna – ktoré sa používajú tiež vo forme káblika ako aj striže.
Vlnené vlákna – tiež sa používajú pri výrobe kobercov vysokej kvality.

Náš tip:Na kvalitu všívaných kobercov okrem druhu vlákna vplýva aj delenie stroja, hustota stehu, hustota vlasu a výška vlasu.

  • Ako sa delia koberce podľa KVALITY ?

Delenie stroja = počet ihiel na jednotku. Napríklad pri delení stroja 3/8 je 8 ihiel na 3 palce (1 palec = 2,54 cm) to znamená, že vzdialenosť dvoch ihiel je 9,63 mm.
Hustota stehu – počet vytvorených stehov v pozdĺžnom smere na 10 cm.
Hustota vlasu – vynásobenie počtu ihiel hustotou stehu.
Výška vlasu – výška vlasového materiálu nad nosnou textíliou.

A ako sa koberce ukladajú ? Dozviete sa tu.
Prečítajte si aj predchádzajúci článok o materiáloch používaných na výrobu kobercov.

Tento obsah bol zaradený v Koberce a označkovaný ako , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.