Ukladanie kobercov na podlahu a predĺženie životnosti kobercov

Správnym položením kobercov si zabezpečíte ich dlhú životnosť. Ako na to ?

Koberce ukladáme na rovnú, suchú a čistú podlahu. Nerovnosti, prípadne priehlbiny v podlahe treba obrúsiť, resp. vyrovnať tmelom. Koberce sa nemajú klásť na neupravený betón, na ktorom nie je už urobená vhodná povrchová úprava.

Pri kúpe koberca v zimnom období je potrebné tento nechať temperovať v miestnosti s teplotou asi 24 st.Celzia, až potom by sa mal rozbaliť a rozprestrieť na podlahe. Pre celoplošné koberce sa doporučuje nechať aklimatizovať koberec aspoň 3 hodiny v rozprestretom stave. Pri ukladaní nesmie teplota v miestnosti klesnúť pod 15 st.Celzia.

Rozmer koberca by sa mal kupovať minimálne o 10 cm väčší ako je nameraný rozmer miestnosti. Koberec po rozprestretí a uležaní by sa mal zarezať tak, aby jeho rozmer bol pri každej stene kratší o 0,5 cm.

Samotné uloženie kobercov sa môže vykonať:

  • Voľným uložením
  • kedy sa koberce kladú na voľne podlahu. Obojstrannými páskami sa prichytia spoje kobercov k podlahe. V prípade kusových kobercov sa podkladajú špeciálne protišmykové mriežky. Tento spôsob položenia kobercov je vhodný na položenie kobercov do domácnosti.

  • Bodovým lepením
  • Bodové lepenie koberca sa vykonáva po jeho celej ploche a je veľmi dôležité podlepenie okrajov koberca chemoprénom alebo obojstrannou kobercovou páskou. Táto technika by sa mala použiť najmä v kanceláriách. Silnejšie uchytenie koberca zabráni jeho predčasnému opotrebeniu.

  • Celoplošným podlepením
  • Celoplošné podlepenie koberca chemoprénom alebo špeciálnym disperzným kobercovým lepidlom. Týmto spôsobom by sa mali pokladať koberce v spoločenských miestnostiach, hoteloch, frekventovaných kanceláriách. Celoplošným podlepením kobercov sa zvýši ich záťažovosť.

  • Vypínaním
  • Koberce sú uchytené po obvode špeciálnymi ihlovými páskami. Platničky sa prichytávajú k podlahe po obvode. Koberec sa napichne na ihlovú podložku pri jednej stene a následne sa vypne špeciálnymi kolennými vypinákmi k jednotlivým stenám, kde sa zafixuje.

Prečítajte si aj predchádzajúci článok rozdelení kobercov podľa techniky a technológie výroby.

Tento obsah bol zaradený v Koberce a označkovaný ako , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.